Bezpieczniejsze drogi - Ruch drogowy - KMP Kielce

Ruch drogowy

Bezpieczniejsze drogi

Mniej wypadków, więcej bezpieczeństwa. To efekty działań świętokrzyskich policjantów oraz wprowadzenia nowych przepisów, dzięki którym kierowcy, którzy przekroczoną dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym tracą prawo jazdy na 3 miesiące. W pierwszych czterech miesiącach obowiązywania nowej ustawy doszło do mniejszej liczby wypadków, a na drogach zginęło mniej osób niż w tym samym okresie w 2014 roku.

Od 18 maja do 30 września bieżącego roku doszło do 554 wypadków. W tym samym okresie w roku ubiegłym wypadków było o 22 takie zdarzenia więcej. Liczba osób, które zginęły w wypadkach spadła o 8, a rannych o 28.

W nowych przepisach zaostrzono kary dla pijanych kierowców oraz tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą są 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys.  zł., dla recydywistów. Okazuje się, iż kierowcy coraz rzadziej decydują się na prowadzenie „pod wpływem”. W okresie od maja do 30 września 2015 roku świętokrzyscy policjanci zatrzymali 1 826 nietrzeźwych kierujących, czyli o 401 mniej niż  w tym samym okresie w roku ubiegłym.

 

Opr. DJ

Źródło: KWP/MSW