Jednoślady już na drogach - Ruch drogowy - KMP Kielce

Ruch drogowy

Jednoślady już na drogach

W ostatnim czasie na drogach naszego powiatu można zaobserwować wzmożony ruch miłośników jednośladów. Cieplejsze dni sprawiły, że wiele osób decyduje się na przesiadkę z czterech kółek na dwa. Wtedy też dochodzi do wielu zdarzeń drogowych z udziałem cyklistów.

Niestety już po pierwszych dniach sprzyjających warunków atmosferycznych doszło do kilku zdarzeń z udziałem jednośladów. Policjanci w swojej codziennej służbie spotykają się z opiniami kierujących, że motocykliści jeżdżący z nadmierną prędkością powodują zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Natomiast motocykliści zgodnie twierdzą, że kierujący pojazdami nie patrząc w lusterka stwarzają dla jednośladów zagrożenie np. poprzez zajechanie im drogi. Dochodzący do tego zalegający po okresie zimowym piasek, nieczystości oraz nierówności na jezdni mogą doprowadzić do wywrócenia motocykla. W celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, pamiętajmy aby zachować bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego, o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, szczególnie w zakresie dopuszczalnej prędkości. Przed podjęciem próby wykonania manewru zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy, upewnijmy się w lusterkach wstecznych czy nie spowoduje to zagrożenia w ruchu drogowym. Pamiętajmy, że kierujący jednośladami w zderzeniu z samochodem mają zdecydowanie mniejsze szanse na wyjście bez szwanku ze zdarzenia.

Dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, policjanci kieleckiej drogówki zwracają się z apelem o przestrzeganie przepisów, kierowanie się trzeźwością, zdrowym rozsądkiem i kulturą jazdy!

Opr. MP