Zanim zawrócisz – upewnij się! - Ruch drogowy - KMP Kielce

Ruch drogowy

Zanim zawrócisz – upewnij się!

Zawracanie to jeden z najtrudniejszych manewrów, jakie kierujący może mieć do wykonania na drodze. Zawsze wiąże się to z koniecznością trafnej oceny sytuacji oraz sprawnym przeprowadzeniu zawracania. Wczoraj, w rejonie giełdy samochodowej w Miedzianej Górze troje kierowców, niecierpliwionych czekaniem w korku postanowiło zawrócić na ruchliwej drodze. Ich nieprzemyślane manewry doprowadziły do zdarzeń drogowych.

Odbywająca się niemal w każdą niedzielę od kilkudziesięciu lat giełda samochodowa w Miedzianej Górze zawsze przysparza trudności kierowcom. Samo jej położenie – przy bardzo ruchliwej trasie K73 powoduje, że w tym miejscu i czasie tworzą się korki i dochodzi do kolizji. Wczoraj w tym rejonie doszło do trzech zdarzeń drogowych, wyglądających bardzo podobnie. Zniecierpliwieni staniem w długim korku kierujący w pewnym momencie postanowili zawrócić. Za każdym razem jednak nie upewnili się co do możliwości wykonania takiego manewru i doszło do zderzenia, m.in. z karetką jadącą z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, która jechała udzielić pomocy rannemu w wypadku.

Przypominamy, że z pozoru łatwe zawracanie w rzeczywistości jest manewrem bardzo skomplikowanym. Kierujący musi mieć świadomość, że wjeżdża na inny pas ruchu i może nim poruszać się inny pojazd z dowolnego kierunku. W trakcie samego zawracania także mamy ograniczoną widoczność, a sytuacja na drodze dynamicznie się zmienia. A jak pokazują opisane wyżej przypadki, czasem warto chwilę w korku zaczekać, niż wykonywać niebezpieczne manewry. Taka chęć zaoszczędzenia kilku minut może skończyć się utratą zdrowia, jak również spowodować straty finansowe.

Opr. KM

Źródło: KMP w Kielcach

  • Na miejscu zdarzenia drogowego w Miedzianej Górze