Sezon motocyklowy rozpoczęty - Ruch drogowy - KMP Kielce

Ruch drogowy

Sezon motocyklowy rozpoczęty

Słoneczna aura sprawiła, że na drogach województwa świętokrzyskiego pojawili się motocykliści. Policjanci z drogówki też ruszyli na trasy i będą sprawdzać jak zachowują się miłośnicy jednośladów. Apelujemy do wszystkich fanów motocykli oraz kierowców samochodów o rozwagę i bezpieczną jazdę.

Nierówności na jezdni do tego piasek i nieczystości  zalegające po zimie, chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrócenie motocykla gotowe. Również kierowcy samochodów odzwyczaili się od obecności jednośladów. Podczas zmiany pasa ruchu czy też skrętu w lewo, motocyklista nie jest zauważany, bądź też kierujący samochodem widzi go w ostatniej chwili i na uniknięcie zderzenia jest już za późno. Nie powstrzymuje to jednak szczególnie tych mniej doświadczonych motocyklistów, przed lekceważeniem przepisów i przecenianiem własnych umiejętności. Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest m.in. nadmierna prędkość i przecenianie swoich umiejętności, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, wciskanie się między samochody, a w końcu zwykłe popisy.

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie albo wyjścia z wypadku bez obrażeń.

Motocyklisto, pamiętaj, że droga publiczna to nie tor wyścigowy! Pomyśl o innych użytkownikach dróg. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego: nie przekraczaj prędkości; nie wymuszaj pierwszeństwa; wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierujących; zadbaj o odblaskową odzież, która sprawi, że będziesz bardziej widoczny na drodze. Podróżując jednośladem  staraj się dawać dobry przykład innym motocyklistom

 

Opr. MB

Źródło: KWP w Kielcach