Kierowcy i piesi – RAZEM TWÓRZMY BEZPIECZEŃSTWO - Ruch drogowy - KMP Kielce

Ruch drogowy

Kierowcy i piesi – RAZEM TWÓRZMY BEZPIECZEŃSTWO

Okres jesienno – zimowy to czas niesprzyjających warunków atmosferycznych, szybciej zapada zmrok, a zdarzeń drogowych z udziałem pieszych jest więcej. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach apelują zatem o wzajemne zrozumienie w relacjach pieszy - kierujący, kierujący - pieszy.

Od rozpoczęcia astronomicznej jesieni na drogach powiatu kieleckiego doszło do 16 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. W ich wyniku zginął 1 pieszy, a 16  zostało rannych.

1. KIEROWCO zapamiętaj, że pieszy nie bez przyczyny nazywany jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Jego nie chroni nic w zdarzeniu z pojazdem!! Gdy Ciebie w pojeździe szereg zabezpieczeń:

- pasy bezpieczeństwa,

- poduszka powietrzna,

- karoseria pojazdu.

2. PIESZY uczestniku ruchu drogowego pamiętaj, że samochód nie zatrzyma się w miejscu gdy wyjdziesz wprost pod koła. A jeżeli nie masz odblasku, a poruszasz się po zmroku lub w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, kierujący zauważy cię dopiero z odległości około 20-30 metrów. Czy warto ryzykować ? Daj się zobaczyć - odblaski ratują życie.

Opr. JŻ

Źródło: KMP w Kielcach

Legenda: R – czas reakcji                  N – naciśnięcie pedału hamulca                     H - hamowanie