Odpowiednie oświetlenie to podstawa bezpieczeństwa - Ruch drogowy - KMP Kielce

Ruch drogowy

Odpowiednie oświetlenie to podstawa bezpieczeństwa

Po mimo, że astronomiczna jesień zaczyna się dopiero 23 września, warunki atmosferyczne na naszych drogach już o niej przypominają. Obfite opady deszczu, zmniejszona przejrzystość powietrza czy śliska nawierzchnia powodują, że kierujący muszą być bardziej ostrożni. Policjanci kieleckiej drogówki przypominają zatem, włączać odpowie światła do panujących warunków.

Gdy zmieniają się warunki atmosferyczne niektórzy kierujący zapominają o korzystaniu z odpowiednich świateł. Pomimo pochmurnej pogody i opadów deszczu wielu porusza się na włączonych światłach do jazdy dziennej, co sprawia, że są mniej widoczni dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. A to widoczność na drodze jest jednym z najważniejszych elementów budowania bezpieczeństwa.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach przypominają zatem, że art. 51 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym stanowi: W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. Zezwala on zatem na zamienne używanie świateł do jazdy dziennej zamiast świateł mijania, jednak określa warunki, które dopuszczają tą zamianę.

Pamiętajmy, że światła do jazdy dziennej oświetlają tylko przód pojazdu, zatem w warunkach zmniejszone przejrzystości powietrza, silnych opadów deszczu czy mgły nasz pojazd nie będzie odpowiednio wcześnie zauważony przez kierujących za nami. Tego rodzaju sytuacja może doprowadzić do powstania zdarzenia drogowego, którego konsekwencji nie będziemy w stanie przewidzieć.

Kierowco zadbaj o swoje bezpieczeństwo – włącz odpowiednie światła i bądź widoczny!

 

Opr. JŻ

Źródło: KMP w Kielcach

  • zdjęcie poglądowe