Działania „Prędkość” - Ruch drogowy - KMP Kielce

Ruch drogowy

Działania „Prędkość”

Jutro na terenie miasta Kielce i powiatu kieleckiego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach przeprowadzą działania pod nazwą „Prędkość”. Akcja ta jest skierowana wobec kierujących, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość, a tym samym stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Działania będą prowadzone w najbliższy piątek w godz. 06:00-22:00, a szczególnym nadzorem zostanie objęta droga krajowa k 74.  Prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych, jednak bardzo wielu kierujących wciąż lekceważy przepisy. W 2016 r. ze względu na przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci kieleckiej drogówki zatrzymali 380 praw jazdy i ujawnili aż 10.538 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Każde z tych wykroczeń mogło doprowadzić do zdarzenia drogowego tragicznego w skutkach. Tylko od początku 2017 r. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zatrzymali już 75 praw jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h i ujawnili aż  3.491 wykroczeń związanych z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości.

Celem nadrzędnym prowadzonych działań jest zminimalizowanie ilości wypadków drogowych zaistniałych m.in. z powodu niestosowania się przez kierujących pojazdami do ograniczeń prędkości, niedostosowania prędkości jazdy do panujących warunków atmosferycznych i stanu nawierzchni jezdni. Ponadto wzmożona ilość patroli ruchu drogowego dokonująca pomiarów prędkości ma na celu uświadomienie kierującym o nieuchronności kary za popełnione wykroczenie. „Piraci drogowi” przekraczający dopuszczalną prędkość zarówno w obszarze zabudowanym jak i poza nim nie mogą liczyć na taryfę ulgową ze strony policjantów, którzy będą zdecydowanie reagować na takie wykroczenia.

Chcąc wskazać jak wielkie zagrożenie niesie za sobą przekraczanie dopuszczalnej prędkości policjanci kieleckiej drogówki w godz. 10:00-13:00 na placu przy torze „Kielce” w Miedzianej Górze przygotowali możliwy obraz skutków zdarzenia drogowego. Najczęściej zdarzenia drogowe, których przyczyną jest nadmierna prędkość, są zdarzeniami tragicznymi w skutkach. Osoby w nich uczestniczące odnoszą bardzo ciężkie obrażenia lub giną na miejscu. Dlatego funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach ku przestrodze kierujących przygotowali inscenizację wypadku.

 

Opr. JŻ

Źródło: KMP w Kielcach