Trwa akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” - Ruch drogowy - KMP Kielce

Ruch drogowy

Trwa akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Funkcjonariusze drogówki podczas pełnienia służby zwracają dziś szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz wykroczenia popełniane przez kierujących, które są wykroczeniami przeciwko bezpieczeństwu pieszych. Każdy z nas musi mieć świadomość, że w chwili zdarzenia drogowego z udziałem pojazdu, pieszego nie chroni nic, podczas gdy osoby znajdujące się w pojeździe chroni szereg zabezpieczeń .

Dziś na terenie miasta Kielce i powiatu kieleckiego, ostrowieckiego, jędrzejowskiego, kazimierskiego oraz włoszczowskiego policjanci ruchu drogowego prowadzą działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

Wystarczy przypomnieć kilka zdarzeń drogowych z ostatnich dni. Kiedy to piesi, czy to na skutek nie zachowania ostrożności, brak uwagi, czy to będąc pod wpływem alkoholu, uczestniczyli w zdarzeniach drogowych, po których trafili do szpitala. Takie zdarzenie miało miejsce w 10 lutego wieczorem w Starachowicach. Tam 21-latka /trzeźwa/ kierująca pojazdem Nissan Micra, potrąciła 43-letniego mężczyznę, który jak wynika ze wstępnych ustaleń, wtargnął na jezdnię bezpośrednio za przejściem dla pieszych, w momencie gdy sygnalizator pokazywał czerwone światło dla przechodzących. Pieszy, który był w chwili wypadku nietrzeźwy, miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie, został zabrany do szpitala. Jeszcze inna podobna sytuacja wydarzyła się w Kielcach 7 lutego wieczorem. 22-letni pieszy /nietrzeźwy – 2 promile alkoholu/ przebiegając z lewej na prawą stronę jezdni na skrzyżowaniu ul. IX Wieków Kielc z ul. Warszawską, po wyznaczonym przejściu dla pieszych, nie stosując się do sygnalizacji świetlnej, nabiegł na lewy bok pojazdu marki Renault, którym kierował mężczyzna lat 56 /trzeźwy/jadący prawym pasem ruchu ul. IX Wieków Kielc od strony ul. Nowy Świat. W związku ze zdarzeniem pieszy został przewieziony do szpitala.

Cyklicznie przeprowadzane działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu poprzez uświadamianie zarówno pieszym jak i kierującym jak tragiczne w skutkach mogą okazać się popełniane przez nich wykroczenia. Ponadto tego rodzaju akcje pełnią również rolę prewencyjną, tj. wytworzenie w świadomości pieszych i kierujących przekonania o nieuchronności kary za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Opr. MT/MPK

Źródło: KWP w Kielcach