Pamiętaj o odblaskach – one mogą uratować Ci życie - Ruch drogowy - KMP Kielce

Ruch drogowy

Pamiętaj o odblaskach – one mogą uratować Ci życie

Pomimo naszych ciągłych apeli i obowiązku noszenia elementów odblaskowych, nadal okazuje się, że nie wszyscy traktują przepisy prawa poważnie i za nic mają bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg. Obecnie działania mundurowych w wielu wypadkach zakończyły się otrzymaniem przez pieszych mandatów karnych za brak elementów odblaskowych. Od początku września do chwili obecnej ponad 1000 pieszych nie stosowało się do obowiązujących przepisów.

Od 31 sierpnia br. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Jeszcze wiele miesięcy przed wejściem przepisów o obowiązku noszenia odblasków normą było, że podczas różnych akcji profilaktycznych, policjanci wręczali pieszym elementy odblaskowe zachęcając do ich używania.

W trakcie przeprowadzanych kontroli pieszych, od początku września br. poza terenem zabudowanym, na nieoświetlonych odcinkach dróg, funkcjonariusze ujawnili ponad 1000 przypadków, gdzie piesi nie stosowali się do zmiany przepisów, a tym samym nie zadbali o własne bezpieczeństwo. Blisko 700 ukarano mandatami karnymi, a w blisko 40 przypadkach skierowano do sądów wnioski o ukaranie.

W najbliższym czasie policjanci będą systematycznie zwiększać ilość przeprowadzanych kontroli pieszych oraz rowerzystów, by utrwalić w nich przekonanie, że noszenie elementów odblaskowych to nie tylko obowiązek, ale także troska o swoje bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że taki nawet niewielki odblask może ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

opr. E.J.
źródło: KWP w Kielcach