Ruch drogowy

„Bezpieczny przejazd – Szlaban na Ryzyko!" wspólnie z akcją ,, RUSZ GŁOWĄ"

Dzisiaj od godz. 10:00 na przejeździe kolejowo-drogowym na kieleckim Słowiku pracownicy Zakładu Linii Kolejowych w Kielcach wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach przeprowadzi działania w ramach XII edycji kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – ,, Szlaban na Ryzyko!", mieszczące się w przestrzeni akcji,, RUSZ GŁOWĄ", której partnerami są: Prezydenta Miasta Kielce, Starosta Powiatu Kieleckiego, GDDKiA, WORD Kielce, MPK Kielce, Hufiec ZHP Miasto – Kielce oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Kielcach.

Dzisiaj policjanci kieleckiej drogówki wspólnie z pracownikami Zakładu Linii Kolejowych w Kielcach podczas trwania akcji uświadamiali kierowcom jak niebezpieczny może być przejazd kolejowy. Wbrew pozorom nie trudny manewr, jakim jest przejazd przez tory, może doprowadzić do powstania tragicznego w skutkach zderzenia. Osoby uczestniczące w takich wypadkach niejednokrotnie giną na miejscu lub odnoszą ciężkie obrażenia ciała i nigdy nie wracają do pełni zdrowia. Funkcjonariusze podkreślali, że na przejazdach kolejowych to pociąg ma zawsze pierwszeństwo, a kierujący powinien zachować ostrożność i uważnie obserwować co dzieje się wokół niego. Zatrzymanie się przed przejazdem i upewnienie, że na pewno nic nie jedzie może  opóźnić przejazd o zaledwie kilka sekund, to naprawdę nie wiele, może jednak okazać się, że ta krótka chwila zadecyduje o naszym zdrowiu i życiu. Policjanci informowali kierujących, że pociąg jadący z prędkością około 100 km/h zatrzyma się dopiero po przejechaniu około 700 metrów, a maszynista widząc przeszkodę na swojej drodze nie może wykonać żadnego manewru by móc ją ominąć, uruchamia hamulec i czeka na zatrzymanie. Pieszym przechodzącym przez przejazdy funkcjonariusze przypominali o zasadach bezpieczeństwa, a dzieci i młodzież przestrzegali przed nierozważnymi zabawami podczas wakacji.

            W ramach akcji rozdano ulotki i broszury informacyjne, a najmłodsi otrzymywali książeczki i malowanki zawierające tematykę przejazdów kolejowych. Organizowanie tego typu działań ma przede wszystkim na względzie informowanie i przypominanie o stosowaniu się znaków i sygnałów znajdujących się przy przejazdach kolejowych, przechodzeniu przez miejsca wyznaczone, omijanie tzw. „dzikich” przejść przez tory oraz apelowanie o rozważne zachowanie nie tylko kierujących ale również i pieszych. Akcja przeprowadzona w dniu zakończenia roku szkolnego miała na celu również uświadomienie rodzicom, że ich dzieci rozpoczynają długi odpoczynek, będą teraz mieć bardzo dużo czasu wolnego i to rodzic powinien zadbać by jego pociechy nie bawiły się w okolicach torów czy przejazdów kolejowych, ponieważ może to być dla nich ogromne zagrożenie.

 

Opr. JŻ/KZ

Źródło: KMP w Kielcach