Uwaga jednoślady na drodze!!! - Ruch drogowy - KMP Kielce

Ruch drogowy

Uwaga jednoślady na drodze!!!

Wraz z nastaniem wiosny coraz częściej na drogach naszego powiatu możemy zaobserwować kierujących jednośladami, zarówno motocyklistów jak i rowerzystów. Niestety już po pierwszych dniach ciepła doszło do kilku, na szczęście niegroźnych zdarzeń drogowych z ich udziałem. Dbając o bezpieczeństwo kierujących, policjanci kieleckiej drogówki zwracają się z apelem o przestrzeganie obowiązujących przepisów, kierowanie się trzeźwością, zdrowym rozsądkiem i kulturą jazdy.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach również  rozpoczęli już sezon motocyklowy patrolując drogi naszego powiatu. W swojej codziennej służbie spotykają się z opiniami kierujących pojazdami, że motocykliści jeżdżący z nadmierną prędkością powodują zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Natomiast motocykliści zgodnie twierdzą, że  kierujący samochodami nie patrząc w lusterka i nie rozglądając się po jezdni stwarzają dla jednośladów zagrożenie np. poprzez zajechanie im drogi czasami nawet w ostatniej chwili. Dochodzący do tego zalegający po okresie zimowym piasek, nieczystości oraz nierówności na jezdni mogą doprowadzić do szybkiego wywrócenia motocykla. W celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, pamiętajmy aby zachować bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego. Przed podjęciem próby i wykonaniem manewru zmiany pasa lub kierunku ruchu upewnijmy się w lusterkach wstecznych czy nie spowoduje to zagrożenia w ruchu drogowym. Motocyklista wyprzedzający lub skręcający w lewo może znajdować się w tzw. martwym punkcie widoczności kierującego samochodem. Co za tym idzie użytkownicy dróg po zimie odzwyczaili się od obecności kierujących jednośladami, dlatego tak duża rolę, zwłaszcza na początku sezonu motocyklowego, odgrywa zwiększona uwaga oraz zachowanie zasady szczególnej ostrożności. Motocykliści powinni natomiast pamiętać o przestrzeganiu przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym, szczególnie w zakresie dopuszczalnej prędkości. W zderzeniu z samochodem mają zdecydowanie mniejsze szanse na wyjście bez szwanku ze zdarzenia, nadmierna prędkość będzie w tym przypadku tylko czynnikiem wpływającym na zwiększenie odniesionych, obrażeń a może nawet skutkować śmiercią.

Obok motocyklistów na drogach coraz częściej spotykać można kierujących rowerami. Przypominamy, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy rowerem jest również wykroczeniem, a rozkojarzenie i brak koncentracji może skutkować powstaniem zdarzenia drogowego.

W celu dbania o bezpieczeństwo kierujących, zarówno jednośladami jak i samochodami, policjanci kieleckiej drogówki zwracają się z apelem o przestrzeganie obowiązujących przepisów, kierowanie się trzeźwością, zdrowym rozsądkiem i kulturą jazdy. W stosunku do kierujących, którzy rażąco łamią przepisy, a tym samym mogą być potencjalnymi sprawcami zdarzeń drogowych policjanci będą bezwzględnie egzekwować respektowanie obwiązujących przepisów.

Opr. JŻ

Źródło: KMP w Kielcach