Jest bezpiecznie na świętokrzyskich drogach - Ruch drogowy - KMP Kielce

Ruch drogowy

Jest bezpiecznie na świętokrzyskich drogach

Zaostrzenie przepisów odnośnie kierujących na drogach, wpłynęło pozytywnie na bezpieczeństwo na świętokrzyskich trasach. Spadła liczba wypadków, świadomość kierujących o nieuchronności kary za nieprawidłowe zachowanie na drodze jest znacznie większa.

Na świętokrzyskich drogach znacznie spadła liczba wypadków drogowych a co za tym idzie, liczba osób rannych i ofiar śmiertelnych. Porównując dwa pierwsze miesiące roku 2016 analogicznie z okresem roku ubiegłego, wyraźnie widać spadek liczby zdarzeń. Odnotowano o 9 wypadków mniej, zmniejszyła się liczba osób rannych o 6 oraz liczba ofiar śmiertelnych o 5.

Analizując wypadki z udziałem pieszych, liczba ofiar śmiertelnych analogicznie do okresu dwóch miesięcy roku poprzedniego spadła o 4. Nadal jednak policjanci ujawniają przypadki gdzie piesi zapominają o elementach odblaskowych, wyraźnie ignorując własne bezpieczeństwo. Takich przypadków funkcjonariusze ujawnili już od początku roku ponad 450 na terenie województwa świętokrzyskiego.

Od 1 stycznia  roku 2026 świętokrzyscy policjanci zatrzymali  441 praw jazdy, w związku z przekroczeniem prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Niektórzy kierujący mając świadomość, że ich zachowanie na drodze jest naganne, nadal tracą prawa jazdy za przekroczenie prędkości.

 

Opr. MB

Źródło: KWP w Kielcach