Policjanci z Komisariatu Policji IV rozmawiali z mieszkańcami
We wtorek o godzinie 12.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach odbyła się Ewaluacyjna Debata Społeczna z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Komendanta Komisariatu Policji IV w Kielcach. Spotkanie poświęcone było bezpieczeństwu mieszkańców podległego rejonu służbowego.
Debatę swoim przemówieniem rozpoczął Naczelnik Wydziału Prewencji Komisariatu Policji IV w Kielcach podkom. Mariusz Błoński, który podziękował wszystkim zebranym, że tak licznie odpowiedzieli na zaproszenie do wzięcia udziału we wspólnym spotkaniu i dyskusji. Następnie przedstawił program, cel i istotę debaty.
W pierwszej części spotkania podkom. Mariusz Błoński omówił oraz podsumował realizację wniosków i postulatów zgłoszonych podczas debaty inicjującej przeprowadzonej w dniu 10 czerwca 2022 roku. Następnie omówił zagrożenia i oczekiwania społeczne w świetle aktualnego stanu porządku i bezpieczeństwa na terenie Komisariatu Policji IV w Kielcach. Funkcjonariusz przypomniał uczestnikom debaty zagadnienia związane z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz programem „Dzielnicowy Bliżej Nas” prezentując jednocześnie dzielnicowych pełniących służbę na konkretnym obszarze. W związku z rozpoczęciem czasu wakacyjnych urlopów została także omówiona kampania społeczna „Stop włamaniom do domów”, jak również sposób w jaki działa darmowa aplikacja „Moja Komenda”. Zaproszeni goście zostali zapoznani z charakterystyką pracy policjantów wykonujących zadania związane z profilaktyką społeczną.
W drugiej części debaty mł.asp. Aleksandra Sendybył z Wydziału Prewencji Komisariatu Policji IV w Kielcach przedstawiła uczestnikom najczęściej popełniane rodzaje oszustów internetowych, które stanowią przeważającą grupę przestępstw rozwijających się w szybkim tempie i ewoluujących w coraz bardziej złożone formy. Policjantka krótko omówiła niektóre rodzaje oszustw internetowych, metody działania sprawców oraz sposoby postępowania umożliwiające uniknięcia oszustwa i pozostania jego ofiarą. Następnie Kierownik Rewiru Dzielnicowych Komisariatu Policji IV w Kielcach mł. asp. Sebastian Łysek zapoznał uczestników z najnowszymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni wobec osób starszych, omawiając jakie nowe zagrożenia wykorzystujące metody tzw. psychomanipulacji pojawiły się ostatnio w sieci Internet.
Po zakończonych prezentacjach przyszedł czas na dyskusję, podczas której uczestnicy zgłaszali swoje spostrzeżenia związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Następnie każdy z uczestników otrzymał do wypełnienia anonimowy kwestionariusz ankiety ewaluacyjnej, w której mógł wyrazić zdanie między innymi na temat organizacji i sposobu przeprowadzenia debaty. Wymiana swoich spostrzeżeń z pewnością pozwoli instytucjom ukierunkować swoje działania w celu poprawy bezpieczeństwa. Należy podkreślić, że zgromadzone osoby jednogłośnie stwierdziły, że przedstawione tematy są dla nich istotne i należy o nich rozmawiać.
Na zakończenie Naczelnik Wydziału Prewencji Komisariatu Policji IV w Kielcach dokonał podsumowania przebiegu debaty podkreślając, że głównym celem takiego rodzaju spotkań jest poznanie potrzeb i oczekiwań społeczności lokalnej, wymiana informacji o aktualnych zagrożeniach, a także wypracowanie wspólnych metod działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa oraz podziękował uczestnikom spotkania za przybycie i udział w debacie.
Opr.AS
Źródło KMP w Kielcach