Profilaktyka

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stop Przemocy

Data publikacji 20.10.2021

Pod takim hasłem odbyło się wczoraj spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej, które przeprowadzili funkcjonariusze z Komisariatu Policji IV w Kielcach. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji projektu „Stop Przemocy w województwie świętokrzyskim”, którego organizatorem jest Fundacja „Światło-Życie”.

W przeprowadzonych zajęciach wzięli udział uczniowie klas siódmych i ósmych. Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie zagrożenia przemocą, rozpoznawania jej oraz przeciwdziałania. A także wsparcia osób, które doświadczyły przemocy, aby nie bały się o tym mówić i sięgać po pomoc.

Jakie są formy przemocy rówieśniczej, jak poradzić sobie kiedy jesteśmy krzywdzeni oraz w jaki sposób reagować będąc świadkiem zdarzeń związanych z omawianą tematyką ? Czym jest cyberprzemoc? Jakie narzędzia prawne umożliwiają ochronę przed nią? Czy w ogóle przewidziana jest jakakolwiek odpowiedzialność prawna za popełnienie takiego czynu? Między innymi na takie pytania uczniowie szukali odpowiedzi podczas zajęć z funkcjonariuszem Policji. Mundurowa przedstawiła możliwości dochodzenia odpowiedzialności prawnej za działania cyberprzemocowe, a także rozmawiała z młodzieżą o cyberagresji w kontekście aspektu moralnego. Mundurowa uświadamiała młodzież w jaki sposób należy postępować „poruszając się w sieci”, aby nie stać się ofiarą przestępstwa lub poprzez niewłaściwe zachowanie sprawcą. Wskazała jak unikać zagrożeń oraz gdzie można szukać pomocy. Policjantka rozmawiała na temat zasad dobrego zachowania w wirtualnym świecie, jakie są granice, co można, a czego nie powinno się robić. Celem spotkania było także wyczulenie uczestników na niewłaściwe zachowania wobec swoich rówieśników, a także właściwej reakcji kiedy są świadkami takich sytuacji. Policjantka rozmawiała z młodzieżą na temat szacunku dla drugiego człowieka, podkreślając, że każdy człowiek ma prawo do równego traktowania, bez względu na przynależność narodową, etniczną, rasową czy wyznanie, a także wygląd i zainteresowania.

Zaakcentowano zasadę, aby w przypadku pojawiających się każdego rodzaju problemów młodzi ludzie zgłaszali się z prośbą o pomoc w ich rozwiązaniu do rodziców, opiekunów, nauczycieli, pedagogów szkolnych, a nie szukali ich rozwiązania w Internecie.

Opr. AS

Powrót na górę strony