Lekcja o prawach człowieka
Wczoraj policjantka z Wydziału Prewencji kieleckiej komendy przeprowadziła zajęcia on-line z młodzieżą klas trzecich i czwartych technikum na temat szeroko pojętego zagadnienia praw człowieka. Opowiedziała, jak ważne jest przestrzeganie praw drugiego człowieka ale i troska o to, by nasze prawa nie były przez nikogo łamane.
Zajęcia zaczęły się krótkim spotem, na którym dzieci w przysłowiowej piaskownicy wyzywają się. To tylko nieliczne zwroty, które można usłyszeć na co dzień nie tylko wśród dzieci, ale również dorosłych. Tak często powtarzamy pewne slogany, że z czasem nawet nie zastanawiamy się wypowiadając je czy są one zgodne z prawdą. Skąd się one biorą? Niejednokrotnie są to stereotypy przekazywane z pokolenia na pokolenia. Czym są stereotypy? To „obrazy w naszych myślach”, które często w sposób uproszczony, skrótowy i zabarwiony wartościująco obrazuje rzeczywistość. To sprawia, że identyczne cechy zostają przypisane wszystkim, bez wyjątku, niezależnie od rzeczywistych różnic. Stereotypy często prowadzą do uprzedzeń a te z kolei do dyskryminacji. Policjantka apelowała do młodzieży o tolerancję i brak pogardy dla innych.
W drugiej części zajęć mundurowa poruszyła kwestię handlu ludźmi. Odpowiadając na pytanie: „co to jest handel ludźmi?”, najprościej można rzec, że to współczesna forma niewolnictwa, a przy tym jedna z najcięższych zbrodni, która poważne narusza prawa człowieka. Zmuszanie innej osoby do pracy, uprawiania prostytucji czy żebractwa to niektóre tylko z form wykorzystywania ludzi. Każdy człowiek ma prawo do ochrony życia, bezpieczeństwa osobistego, wolności. Konwencja o ochronie praw człowieka zakazuje tortur, nieludzkiego i okrutnego traktowania lub karania, zakazuje też niewolnictwa i pracy przymusowej. Policjantka nie bez powodu poruszyła właśnie ten temat ponieważ młodzi ludzie często po skończeniu szkoły decydują się na wyjazdy zagraniczne w poszukiwaniu pracy. Aby nie stali się ofiarami przymusowej pracy, funkcjonariuszka wyświetliła film dotyczący właśnie tej tematyki.
Opr. A.B.
Źródło: KMP w Kielcach