Cyberprzemoc i demokracja – spotkanie z młodzieżą
Wczoraj funkcjonariuszka z Komisariatu Policji IV w Kielcach zakończyła cykl warsztatów szkoleniowych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na temat cyberprzemocy. Spotkanie było także okazją do rozmowy z młodzieżą na temat demokracji.
W przeprowadzonych zajęciach wzięli udział uczniowie klas drugich I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Żeromskiego w Kielcach. Zajęcia miały na celu przybliżenie młodym internautom zasad, które uchronią ich przed niewłaściwym zachowaniem poruszając się w sieci, w której jesteśmy narażeni na coraz więcej niebezpieczeństw. Czym jest cyberprzemoc? Jakie narzędzia prawne umożliwiają ochronę przed nią? Czy w ogóle przewidziana jest jakakolwiek odpowiedzialność prawna za popełnienie takiego czynu? Na spotkaniu z młodzieżą mundurowa przedstawiła możliwości dochodzenia odpowiedzialności prawnej za działania cyberprzemocowe, a także rozmawiała z młodzieżą o cyberagresji w kontekście aspektu moralnego. Mundurowa uświadamiała młodzież w jaki sposób należy postępować „poruszając się w sieci”, aby nie stać się ofiarą przestępstwa lub poprzez niewłaściwe zachowanie sprawcą. Policjantka rozmawiała z uczniami na temat dobrych praktyk w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu.
W drugiej części spotkania mundurowa nawiązała do Dnia Demokracji, który corocznie jest obchodzony 4 czerwca. Zapoznała młodzież z definicją demokracji, głównymi zasadami współczesnej demokracji, cechami państwa demokratycznego, a także podstawowymi wartościami demokratycznymi jakimi jest wolność, równość oraz sprawiedliwość, jednocześnie podkreślając jak ważna jest edukacja w przedmiotowym zakresie.
W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego i rozpoczęciem wakacji, na zakończenie zajęć mundurowa w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” apelowała o rozwagę i rozsądek podczas przebywania w wodzie lub nad wodą, jednocześnie przedstawiając podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą.
Opr.AS