Aktualności

Bezpieczeństwo na gospodarstwie, to ważna sprawa!

Data publikacji 02.07.2025

Gospodarstwo rolne to nie tylko miejsce pracy, ale także dom i przestrzeń codziennego życia rodzinnego. Dzieci dorastające na wsi mają bliski kontakt z przyrodą, uczą się odpowiedzialności i uczestniczą w codziennych obowiązkach. Niestety, gospodarstwo może być także miejscem pełnym zagrożeń. Praca z maszynami, obecność zwierząt gospodarskich, dostęp do środków chemicznych czy praca na wysokości to tylko niektóre z nich.

W wtorkowe popołudnie dyżurny kieleckiej komendy otrzymał zgłoszenie z treści, którego wynikało, że na jednej z posesji w minie Górno doszło do potrącenia przez ciągnik 10 – letniego chłopca. Policjanci, obecni na miejscu ustalili, że chłopiec znajdując się na gospodarstwie udał się do stodoły, w której stał ciągnik. Chłopiec wszedł na niego i przekręcił kluczyk znajdujący się w stacyjce. Po ujechaniu kilkunastu metrów 10 – latek zsunął się z ciągnika, co doprowadziło do jego potrącenia. Chłopiec Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym został przetransportowany do szpitala, gdzie został przyjęty na oddział. Opiekunowie 10 – latka w chwili zdarzenia byli trzeźwi.

To zdarzenie, a także wiele innych, do których dochodzi rok rocznie na gospodarstwach pokazuje jak ważna jest rozwaga oraz stosowanie się do zasad bezpieczeństwa. Pracując rozważnie oraz zachowując higienę pracy chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie, ale uczymy tych zasad własne dzieci. One uważnie nas obserwują i naśladują. Często zdarza się, że dzieci już w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze. Niedopuszczalne jest, żeby je obsługiwały, ponieważ przy pracach w gospodarstwie nietrudno o nieszczęście. Przyczyną tych wypadków jest brak wyobraźni, doświadczenia oraz fakt, że dzieci nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa oraz przewidzieć skutków takich poczynań.

Jak uniknąć zagrożeń?

•    Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.

•    Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.

•    Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

•    W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.

•    Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.

•    Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!

•    Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!

•    W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj na to innym.

•    Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

Źródło: KMP w Kielcach 

 

Powrót na górę strony