Hulajnogą przez miasto na podwójnym gazie
Hulajnogi elektryczne są bardzo popularnym środkiem transportu, niestety korzystają z nich również nietrzeźwi. W nocy z soboty na niedzielę policjanci z Komisariatu Policji IV w Kielcach zatrzymali do kontroli dwóch użytkowników hulajnóg, których styl jazdy wskazywał, że mogą znajdować się pod wpływem alkoholu. Koniec końców spotkanie 23 – latka i jego 22 – letniej znajomej zakończyło się wysokimi mandatami.
Hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący, na którym ciążą obowiązki, bowiem to w jaki sposób będzie poruszał się tym środkiem transportu ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo zarówno jego jak i innych uczestników ruchu drogowego. Do tego zgodnie z obowiązującymi przepisami zabrania się kierowania hulajnogą po alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
O tym jakie konsekwencje niesie za sobą takie zachowanie w nocy z soboty na niedzielę przekonał się 23 – latek i jego 22 – letnia znajoma. Oboje poruszali się na hulajnogach elektrycznych ulicą Tarnowską w Kielcach, a ich styl jazdy przykuł uwagę mundurowych z Komisariatu Policji IV w Kielcach. Po zbadaniu stanu trzeźwości mężczyzny okazało się , że posiada on promil alkoholu w swoim organizmie, z kolei jego znajoma 0,4 promila. Finalnie sprawa zakończyła się wysokim bo, 2500 złotowym mandatem.
Przypominamy!
Korzystając z hulajnogi elektrycznej jesteśmy obowiązani do przestrzegania obowiązków jaki nakładają na nas przepisy:
• korzystajmy z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
• poruszajmy się jezdnią, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;
• sygnalizujmy kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
• zachowajmy bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, użytkowników Urządzenia Wspomagającego Ruch np. wrotki, rolki; hulajnoga zwykła, kolumna pieszych).
W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:
• jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
• zachowanie szczególnej ostrożności;
• ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Przepisy regulujące poruszanie się hulajnogą elektryczną zabraniają następujących zachowań:
• kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
• przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
• ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;
• czepiania się pojazdów;
• jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
• ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.
Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda czy to rowerem czy hulajnogą będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.
Źródło: KMP w Kielcach