Aktualności

Kolejny wyrok, który zapadł w trybie przyspieszonym wobec nietrzeźwego kierującego z aktywnym zakazem prowadzenia pojazdów

Data publikacji 25.04.2025

Sąd Rejonowy w Kielcach wydał nieprawomocny wyrok skazujący wobec 40-letniego kierowcy . Mężczyzna, pomimo zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi, wsiadł za kierownicę swojego auta znajdując się wstanie nietrzeźwości, dodatkowo spowodował kolizję. Konsekwencje, jakie poniesie teraz mieszkaniec naszego miasta, to kara 6 miesięcy pozbawienia wolności, dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz nakaz zapłaty świadczenia pieniężnego w wysokości 10 tysięcy złotych. Sąd orzekł również przepadek jego pojazdu.

Wszystko zaczęło się od  kolizji, do której doszło przy ulicy Prendowskiej w Kielcach w minioną środę. Wtedy osobowy citroen uderzył w ciężarową scanię. Kierowca ciężarówki był trzeźwy. Nieco inaczej przestawiał się stan trzeźwości 40 – latka kierującego osobówką. W jego przypadku alkomat wskazał 1,4 promila alkoholu w organizmie. Jak się również okazało w toku dalszych czynności prowadzonych na miejscu zdarzenia drogowego mężczyzna ten posiadał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, za kierowanie pojazdem znajdując się w stanie nietrzeźwości. Finalnie 40 – latek został zatrzymany, a w czwartek w trybie przyspieszonym został doprowadzony do sądu, gdzie usłyszał wyrok prowadzenia pojazdu znajdując się w stanie nietrzeźwości, będąc uprzednio prawomocnie skazanym za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Kielecki sąd skazał 40 – latka na karę 6 miesięcy pozbawiania wolności, dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mężczyzna musi też wpłacić 10 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Sąd orzekł również przepadek jego pojazdu.
Sąd dostrzegł i potwierdził tym wyrokiem jak dużym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu są osoby łamiące wcześniej orzeczone zakazy oraz kierowcy pod wpływem alkoholu.  Ukazał jednocześnie, jak ważne jest przestrzeganie orzeczeń wydanych przez niezawisły sąd.
Przykładów tragedii na polskich drogach do których doprowadzili pijani kierowcy z obowiązującym sądowym zakazem jest wiele i pokazują, jak poważne skutki może mieć lekceważenie decyzji sądu. Naruszenie sądowego zakazu to nie tylko przestępstwo, ale poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Każdy pijany kierowca łamiący zakaz sądowy spotka się ze zdecydowaną reakcją ze strony Policji.

Opr. MPK
Źródło KMP w Kielcach

 

Powrót na górę strony