INICJUJĄCA DEBATA SPOŁECZNA KOMISARIATU POLICJI IV W KIELCACH
„Wolni od narkotyków – kreatywni w życiu” to temat przewodni debaty społecznej zorganizowanej przez Komendanta Komisariatu Policji IV w Kielcach w ramach cyklu debat „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”, która odbyła się w środę o godzinie 12.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Spotkanie zostało skierowane w szczególności do uczniów, uczęszczających do szkół średnich w podległym rejonie służbowym oraz kadry pedagogicznej i mieszkańców.
Debatę swoim przemówieniem rozpoczął Zastępca Komendanta Komisariatu Policji IV w Kielcach nadkom. Mariusz Jaćwiąg, który podziękował wszystkim zebranym, że tak licznie odpowiedzieli na zaproszenie do wzięcia udziału we wspólnym spotkaniu i dyskusji. Następnie przedstawił program, cel i istotę debaty.
Następnie Naczelnik Wydziału Prewencji Komisariatu Policji IV w Kielcach podkom. Mariusz Błoński omówił oraz podsumował realizację wniosków i postulatów zgłoszonych podczas debaty ewaluacyjnej przeprowadzonej w dniu 06 czerwca 2023 roku. Następnie omówił zagrożenia i oczekiwania społeczne w świetle aktualnego stanu porządku i bezpieczeństwa na terenie Komisariatu Policji IV w Kielcach. Funkcjonariusz przypomniał uczestnikom debaty zagadnienia związane z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz programem „Dzielnicowy Bliżej Nas”, prezentując dzielnicowych pełniących służbę na konkretnym obszarze. Omówił także sposób w jaki działa darmowa aplikacja „Moja Komenda”. W nawiązaniu do tematu przewodniego debaty, prelegent przedstawił uwarunkowania prawne związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych przez młodych ludzi.
Kolejny prelegent, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień w Ośrodku Leczenia Uzależnień San Damiano w Chęcinach, pani Anna Chojnecka-Kościów, omówiła problem uzależnienia od substancji psychoaktywnych wśród młodzieży oraz leczenie uzależnień w oparciu o metody społeczności terapeutycznej. Uczestnicy debaty poznali m.in. mechanizmy powstawania uzależnień, ich rodzaje, zasady prowadzenia terapii, a także dowiedzieli się jak wygląda codzienność w ośrodku leczenia długoterminowego.
Następnie wystąpił przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Kielcach pan Łukasz Fronk, który przedstawił epoidemiologię używania substancji psychoaktywnych na przestrzeni lat. Omówił zagadnienia związane z zażywaniem substancji odurzających przez młodzież, zwracając szczególną uwagę na związane z tym skutki zdrowotne. Przedstawił także właściwe postawy oraz umiejętności spędzania wolnego czasu, jak również przedstawił społeczny kontekst problemu narkomanii wśród młodzieży.
Kolejnym prelegentam była policjantka z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach asp. Alicja Bartłomiejczak, która zaprezentowała kampanię profilaktyczno-edukacyjną pn. „Usłysz moje wołanie”, gdzie m.in. poruszona została tematyka stosowania przez młodych ludzi używek, które są często główną przyczyną prowadzenia do zachowań suicydalnych Zwróciła uwagę kadry pedagogicznej oraz młodzieży na problemy związane ze stanami depresyjnymi, a także na hejt ze strony rówieśników oraz wskazała instytucje pomocowe.
Po zakończonych prezentacjach przyszedł czas na dyskusję, podczas której uczestnicy mogli zgłaszać swoje spostrzeżenia związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Następnie każdy z uczestników otrzymał do wypełnienia anonimowy kwestionariusz ankiety ewaluacyjnej, w której mógł wyrazić zdanie między innymi na temat organizacji i sposobu przeprowadzenia debaty. Wymiana swoich spostrzeżeń z pewnością pozwoli instytucjom ukierunkować swoje działania w celu poprawy bezpieczeństwa.
Na zakończenie Naczelnik Wydziału Prewencji Komisariatu Policji IV w Kielcach podkom. Mariusz Błoński dokonał podsumowania przebiegu debaty. Natomiast Zastępca Komendanta Komisariatu Policji IV w Kielcach nadkom. Mariusz Jaćwiąg dokonał zakończenia debaty, podkreślając, że problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży jest niezwykle trudny. Związany jest on z ryzykiem występowania problemów zdrowotnych, a także przyczynia się do nasilania zachowań antyspołecznych, osłabia hamulce społeczne, nasila agresję, powoduje absencję szkolną oraz konflikty z rówieśnikami, rodzicami i nauczycielami. Jak podkreślił, głównym celem takiego rodzaju spotkań jest poznanie potrzeb i oczekiwań społeczności lokalnej, wymiana informacji o aktualnych zagrożeniach, a także wypracowanie wspólnych metod działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa oraz podziękował uczestnikom spotkania za przybycie i udział w debacie.
Moderatorem Debaty Społecznej była mł.asp. Aleksandra Sendybył z Wydziały Prewencji Komisariatu Policji IV w Kielcach.
Opr.AS
Źródło KMP w Kielcach