Ponad 5000 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2023 roku
W 2023 roku kieleccy policjanci za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa od mieszkańców miasta i powiatu kieleckiego odebrali 5291 zgłoszeń, które dotyczyły miejsc, gdzie dochodzi do różnego rodzaju nieprawidłowości. Każde z naniesionych zagrożeń zostało zweryfikowane przez funkcjonariuszy.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy naszego regionu mogą łatwo zgłosić sytuacje w swoim otoczeniu, które są dla nich niebezpieczne lub uciążliwe. Za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa bez wychodzenia z domu z katalogu 24 kategorii można nanieść zagrożenie, do którego dochodzi w otaczającej nas przestrzeni publicznej. Zgłoszone zagrożenie trafia do właściwej jednostki policji i jest weryfikowane przez funkcjonariuszy. Dzięki zgłoszeniom, które na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa nanoszą mieszkańcy naszego regionu, możemy skutecznie reagować na przypadki łamania prawa, co ma przełożenie na bezpieczeństwo osób mieszających w okolicy danego zagrożenia.
W 2023 roku mieszkańcy naszego regionu nanieśli na mapę 5291 zgłoszeń. W powiecie kieleckim mundurowi potwierdzili 65 % z nich, z kolei na terenie Kielc 56 %. Najczęściej, bo 2862 razy, byli informowani o przekraczaniu dozwolonej prędkości. Z kolei 895 zgłoszeń dotyczyło nieprawidłowego parkowania, a 406 spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym.
Szczególnie teraz, w okresie zimowym, pamiętajmy, że za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy poinformować służby o osobach bezdomnych i potrzebujących pomocy. Specjalnie w tym celu wprowadzono kategorię „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. To dzięki takim informacjom możemy dotrzeć do osób, które są w trudnej sytuacji bytowej lub zainteresować nimi inne służby pomocowe.
Należy pamiętać jednak o tym, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia. W tego typu przypadkach należy skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić na numer alarmowy 112.
opr. MPK
Źródło KMP w Kielcach