Kobiety w policji
W tym roku obchodzimy 98 rocznicę powołania Policji Kobiecej, która w 1925 roku została utworzona na podstawie rozkazu Komendanta Głównego Policji Państwowej. Na jej czele stanęła asp. Stanisława Filipina Paleolog, która kierowała brygadą sanitarno-obyczajową.
Wstąpienie w szeregi kobieciej policji nie było łatwe. Policjantką mogła zostać wyłącznie panna lub wdowa. Obowiązkiem było posiadanie nienagannej opinii oraz odpowiedniego wzrostu rzędu minimum 164 cm. Do służby przyjmowano kandydatki w przedziale wiekowym od 25 do 45 lat. Kobieta wstępując w szeregi policji, zobowiązywała się do zrezygnowania z zamążpójścia w ciągu najbliższych 10 lat.
Kobieca brygada sanitarno-obyczajowa na początku liczyła 18 nieumundurowanych funkcjonariuszek. Ich głównym zadaniem było zwalczanie przestępstw przeciwko kobietom: handlu ludźmi, stręczycielstwa, sutenerstwa czy przestępstw popełnianych na tle seksualnym. Zajmowały się także przestępstwami przeciwko rodzinie i opiece oraz przestępstwami nieletnich.
Dziś zakres obowiązków policjantek nie jest już tak wąski. Każdego dnia patrolują ulice, podejmują interwencje, ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców. Pracują przy rozpracowywaniu i ustalaniu sprawców przestępstw kryminalnych i gospodarczych. Uczestniczą w zabezpieczeniach imprez masowych, konwojują zatrzymanych, wspierają ofiary przemocy oraz pracują z młodzieżą. Policjantki doskonale odnajdują się i realizują w każdej ze służb: kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej.
W kieleckiej komendzie służbę pełni 160 policjantek, które pełnią służbę min. w wydziale ruchu drogowego, prewencji czy w wydziałach pionu kryminalnego. Są naczelnikami wydziałów i zajmują stanowiska kierownicze w kieleckiej komendzie.
Kobiety w naszej formacji to nie tylko funkcjonariuszki. Ponad 90 Pań zatrudnionych jest na etatach cywilnych. Najliczniejsza grupa pracuje w służbie wspomagającej. Służą radą i pomocą, bez nich oraz ich pracy funkcjonowanie jednostek policji byłoby bardzo utrudnione. Zajmują się głównie logistyką i wspomaganiem pracy wszystkich policjantów. Ich praca, ogromne zaangażowanie, właściwe predyspozycje oraz umiejętności są bardzo ważne dla sprawnego funkcjonowania naszej formacji.
Opr. MPK
Źródło: policja.pl