Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - Aktualności - KMP Kielce

Aktualności

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Data publikacji 02.05.2021

Od 2004 roku, drugiego dnia maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Pomimo trudnej sytuacji epidemicznej nie zapominamy o naszych świętach narodowych. W niedzielny poranek, przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem m.in. przedstawicieli władz wojewódzkich oraz miejskich. Grono policyjne reprezentował Komendant Miejski Policji w Kielcach insp. Tomasz Śliwiński.

Dzień Flagi Państwowej to najmłodsze święto państwowe. Zostało ustanowione przez Sejm RP 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Po raz pierwszy było obchodzone 2 maja 2004 roku. Ustawa określa, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały oraz czerwony. Na flagach układa się je w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Górny pas jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

By podkreślić znaczenie barw i symboli narodowych, w całym kraju odbywają się liczne uroczystości. Jednak, z uwagi na trwająca pandemię, w tym roku obchody miały jedynie symboliczny charakter. W krótkiej uroczystości, zorganizowanej przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz miejskich. Wśród oficjeli był także Komendant Miejski Policji w Kielcach insp. Tomasz Śliwiński, który reprezentował naszą formację. Dodatkowo insp. Tomasz Śliwiński wraz z przedstawicielami innych służb mundurowych złożył kwiaty pod pomnikiem poświęconemu powstaniu listopadowemu. Ponadto liczna grupa funkcjonariuszy czuwała nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas uroczystości.

Opr. KM

Źródło: KMP w Kielcach

Foto: ŚUW w Kielcach

 

  • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
  • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
  • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
  • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
  • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
  • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej