Fajerwerki nie zawsze bezpieczne
Świętując Nowy Rok często kupujemy różnego rodzaju wyroby pirotechniczne – petardy, flary, wyrzutnie itp. Pamiętamy, że nieprzestrzeganie zasad dotyczących bezpieczeństwa ich używania i nierozważne eksperymentowanie tymi materiałami może zakończyć się poparzeniem, utratą dłoni czy nawet śmiercią. Huk petard niepokoi także zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.
W sklepach i na targowiskach już kilka tygodni temu pojawiły się już różnego rodzaju fajerwerki. Nie trzeba być zbytnio spostrzegawczym, aby zauważyć, że są one szczególnie atrakcyjne dla młodych ludzi, którzy bawiąc się nimi nie zdają sobie często sprawy z możliwych zagrożeń.
Mimo licznych ostrzeżeń i apeli policyjnych bywa, że wyroby pirotechniczne są sprzedawane dzieciom. Nie wszyscy też wiedzą, że wyroby pirotechniczne używać można tylko w określonym czasie, i że sprzedaż tego rodzaju rzeczy niepełnoletnim jest przestępstwem.
Apelujemy!!! Twoja czujność może uratować kolejne osoby przed nieszczęściem, dlatego powinieneś reagować, gdy jesteś świadkiem sprzedaży petard nieletnim lub niebezpiecznej zabawy z nimi.
Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania. Pamiętajmy, że w większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz, prezydent miasta.
Podczas używania wyrobów pirotechnicznych należy pamiętać, że :
• Wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych;
• Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki;
• W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych;
• W stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard;
• Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało;
• Jedynie postępowanie zgodne z instrukcją gwarantuje bezpieczeństwo podczas odpalania petard;
• Huk petard niepokoi także zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.
Źródło: KGP